Dálniční poplatky

Na určených dálnicích Slovinska a Chorvatska jsou vybírány dálniční poplatky. Je dobré znát jejich výši a mít připravené drobné peníze, aby nedocházelo ke zdržením. Dálniční poplatek můžete zaplatit i v EURech. U poplatků za dálnice, mosty a tunely dochází občas ke změnám. Proto je dobré při vjezdu na dálnici sledovat u mýt, kde přebíráte kupony, cenu dálničního poplatku do místa, kam cestujete.
U většiny mýtných bran je možno zaplatit i platební kartou.

Provoz na silnicích

Aktuální informace o provozu na chorvatských silnicích najdete na stránkách Chorvatského Autoklubu HAK.

Lékařská první pomoc

V rozsahu nutném k odvrácení ohrožení života nebo poškození zdraví je zdarma, což vyplývá z úmluvy o sociálním pojištění, publikované ve Sbírce zákonů vyhláškou č. 3/1958 Sb., a ze správní dohody tuto úmluvu provádějící (čl. 5 a 6). Upozorňuje se, že je nutné, v případech požadavku na lékařské ošetření, si předem zjistit, zda se nejedná o soukromého lékaře, který nemá uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Ve státním lékařském pracovišti a u soukromého lékaře, který má uzavřenou smlouvu s pojišťovnou, je ošetření bezplatné; u soukromého lékaře, jenž nemá uzavřenou smlouvu, je ošetření za úplatu. Doporučuje se, zejména v případě individuální turistiky, uzavřít před odjezdem do CHR připojištění pro případ onemocnění, zranění a jiné mimořádné události.

Pravidla silničního provozu

Nejvyšší dovolená rychlost v obcích je 50 km/hod.
Mimo osady je 80 km/hod.
Na rychlostních silnicích je 100 km/hod.
Na dálnicích je 130 km/hod.
V Chorvatsku platí všeobecná povinnost použít za jízdy bezpečnostní pásy.
V Chorvatsku je nulová hranice alkoholu v krvi při řízení vozidla.
Dopravní nehody: Pokud je někdo účastníkem dopravní nehody, má za povinnost oznámit ji policii. Telefonní číslo policie je 92.
Pomoc v nouzi na silnicích poskytuje nepřetržitá chorvatská silniční služba HAK. Je k dosažení na telefonním čísle 987.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky informuje, že v Chorvatské republice vstoupil dne 17. června 2008 v platnost nový Zákon o bezpečnosti silničního provozu. Oproti předchozímu zákonu obsahuje několik zásadních změn. První změnou je povolení 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče za předpokladu, že se nedopustí žádného jiného dopravního přestupku.
Pro řidiče vozidel kategorie C1, C1+E, C, C+E, D, D+E, H, instruktory autoškoly, pro řidiče z povolání, taxikáře, řidiče záchranné služby a pro řidiče od 18 do 24 let platí ovšem i nadále nulová tolerance přítomnosti alkoholu v krvi řidiče.

 

Co je Chorvatsku přísně zakázáno

Jadranské pobřeží svojí krásou a tepelnou pohodou láká ke stanování ve volné přírodě nebo přespávání mimo běžná ubytovací zařízení. To je v rozporu s chorvatskými zákony. Důsledkem jejich porušení může být i soudní řízení s následným peněžitým trestem, případně trestem odnětí svobody.

Důležitá telefonní čísla

Policie 92
Dopravní policie 987
Hasiči 93
Záchranka 94
Havarijní služba a informace pro motoristy 987

Přejeme Vám šťastnou cestu.

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku:

Veleposlanstvo Češke Republike
Savska cesta 41/VIII
HR-10 000 Zagreb
tel: 003851/6177246, 6121558, KO-6177239, 6121618
fax: 003851/6176630, e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz

Podmínky vstupu do země

Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte.

Ministerstvo zahraničí doporučuje: V Chorvatské republice platí přihlašovací povinnost po uplynutí 24 hodin od překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu a v soukromí tuto povinnost zajišťuje ubytovatel. V ostatních případech se přihlašuje každý turista individuálně sám na policejním oddělení pro cizince, které je v každé větší obci. Doklad o přihlášení doporučujeme ponechat si u sebe do doby opuštění území CHR. Opakovaně se stávají případy, že potvrzení o přihlášení je vyžadováno při výjezdu z Chorvatské republiky. Chybějící doklad o přihlášení je zdejší policií posuzován jako přestupek, který soud řeší peněžní pokutou, případně vězením.

Chorvatsko na webu Ministerstva zahraničních věcí